EDIT MAIN
Plus_blue

**COMING SOON FOR 2019**

Instructions for Top Gun coaches and entering their lineup:

1. Go to the paperless tourney website and place lineups - click here!

2. Login - your username is the name of your school followed by a dash and then the word top (ex. Alliance-top)  See below for all the school names

3. Your password is the same as your username - see below.

4. First thing - change your password on the tab towards the top of the page

5. Click on Update Coach - Team Info

6. Make sure all information is correct and update your email address and then click on update

7. Enter the first and last name of your wrestler, their grade, record, weight class and criteria.  Enter all records.  Place only one wrestler in per weight class.  No exceptions.  Don't call wanting to add an extra wrestler.

8. You must log in and place a preliminary lineup by Wednesday, Jan. 10 for seeding purposes.

9. You can continue to make changes until Thursday night, Jan. 11.

10. Any changes not made Thursday should be made at the head table before weigh-ins Friday morning.

11. Weigh-ins are plus 3 Friday and plus 4 Friday night (Saturday.)

12. Potential seeds will be on our web page Thursday night sometime, but most likely they will change by tournament start time.  There will be no movement of wrestlers up or down weight classes at this point.

13. Friday morning weigh-in 7:30am-8:30am +3lbs (2lbs. for growth allowance and 1lb. because many teams wrestle Thursday.)

14. Friday night weigh outs have been granted by the OHSAA for Top Gun which will be +4lbs.  Weigh-ins will start sometime during the 2nd round of consolations.  Wrestlers can weigh out once the weigh masters have received an updated bracket for that weight.

15. Wrestling will start at 9:30am on Friday and Saturday.

Use your information below to help you login and place your lineup.  Change your password and correct any information the first time you login.

UserNamePasswordfirstNamelastNameTeam
Alliance-topAlliance-topCraigShawAlliance
Aurora-topAurora-topJohnPapeshAurora
Austintown-topAustintown-topJohnBurdAustintown
BeaverLocal-topBeaverLocal-topFirstNameLastNameBeaver Local
Bellefontaine-topBellefontaine-topFirstNameLastNameBellefontaine
BloomCarroll-topBloomCarroll-topFirstNameLastNameBloom Carroll
Boardman-topBoardman-topDomManciniBoardman
Carrollton-topCarrollton-topKenPasiukCarrollton
Chardon-topChardon-topNickSalatinoChardon
Claymont-topClaymont-topEricToukenonClaymont
Dover-topDover-topBrianBullockDover
Eaton-topEaton-topMarkSilversEaton
Field-topField-topDaveTenneyField
FortLeboeuf-topFortLeboeuf-topJasonBeerFt. Leboeuf
Girard-topGirard-topFirstNameLastNameGirard
GrandValley-topGrandValley-topKeithShermanGrand Valley
GrandviewHgt-topGrandviewHgt-topFirstNameLastNameGrandview Hgts
Hayes-topHayes-topJoshHeffernanDelaware Hayes
Hoover-topHoover-topNickGambleHoover
Huntington-topHuntington-topJohnDempseyHuntington
JacksonCounty-topJacksonCounty-topFirstNameLastNameJackson County
Lasalle-topLasalle-topAveryZerkleLasalle
Louisville-topLouisville-topRockyLaughlinLouisville
Marlington-topMarlington-topAndyLamancusaMarlington
Marysville-topMarysville-topShawnAndrewsMarysville
McDowell-topMcDowell-topAjMilanakMcDowell
Minerva-topMinerva-topChadHilliardMinerva
Musselman-topMusselman-topFirstNameLastNameMusselman
Nordonia-topNordonia-topBeauPolcenNordonia
Northwest-topNorthwest-topZachMeissnerNorthwest
Olentangy-topOlentangy-topDennisLybergerOlentangy
Perry-topPerry-topNateCarrPerry
PetersTwn-topPetersTwn-topFirstNameLastNamePeters Twnship
Ravenna-topRavenna-topMattDamsaRavenna
Riverside-topRiverside-topMichaelRichnerRiverside
Shelby-topShelby-topFirstNameLastNameShelby
Southeast-topSoutheast-topShawnBaileySoutheast
St. John School-topSt. John School-topScottBlankSt. John School
STAlbans-topSTAlbans-topDarenGilfilenSt. Albans
Strongsville-topStrongsville-topAlPucilloStrongsville
Svsm-topSvsm-topHarryLesterS.V.S.M.
Trinity-topTrinity-topMarkPowellTrinity
Tuslaw-topTuslaw-topChaseHorvathTuslaw
Tworthington-topTworthington-topFirstNameLastNameTWorthington
Walsh-topWalsh-topDavidZahoranskyWalsh Jesuit
Wayne-topWayne-topRandyBitskoWayne
West Geauga-topWest Geauga-topJoeMarinoWest Geauga
WestAllegheny-topWestAllegheny-topRonTarquinioWest Allegheny
WestBranch-topWestBranch-topJasonBrownWest Branch
Wkilbourne-topWkilbourne-topBrettShautKilbourne